Při objednávce nad 3000 Kč doprava zdarma.

Jedno tričko

Pojďme se dnes podívat na to, co stojí za jedním obyčejným bavlněným tričkem. Těch, kterých v obchodech najdeme miliardy. Za náš život jsme jich nakoupily a unosily (nebo i neunosily) nespočet.

ONE VILLAGE - česká značka - udržitelná móda - biobavlna

Sama jsem byla v šoku, když jsem zjistila, že během produkce jednoho bavlněného trička (od pěstování bavlny po její zpracování, barvení až po jeho výrobu) se spotřebuje asi 2720 litrů vody.* To je takové množství, které jeden člověk vypije za 3 roky. Popřípadě je to jako, když 900krát spláchneme záchod. Koukala jsem jako blázen.

Když si k tomu všemu připočteme ujeté kilometry, aby se k nám triko dostalo, a také obrovské množství chemikálií, které byly použity na hnojení bavlníku, herbicidy, insekticidy, barvení samotné látky, případný potisk? Všechny tyto látky jsou nejen často vypouštěny do přírody, ale skrze oblečení se mohou dostávat i do našeho těla, kde se hromadí. Těmto látkám jsou také vystaveni farmáři, které bavlnu pěstují.

Vážně potřebujeme 10 nových triček každý rok, nebo si vystačíme s deseti kvalitními třeba na 5 let?

Je to na každém z nás.

Naštěstí existuje i bio bavlna. Produkce organické bavlny není náročná na vodu, pesticidy ani herbicidy. Je proto zdravější pro naše tělo, pro přírodu i pro její pěstitele, kteří za ní navíc dostanou férově zaplaceno.

Ivča

 

*Zdroj: BLABLA HUBKOVÁ, Veronika: Příběh skříně. Praha: vlastním nákladem, 2018

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz