Při objednávce nad 3000 Kč doprava zdarma.

5 našich tipů, jak si doma udělat podzimní pohodu

Přichází podzim a s ním sychravé a deštivé počasí. Podzim mám moc ráda, protože hraje tolika krásnými barvami. Zároveň pro mne znamená dobu, kdy trávím méně času venku a přirozeně potřebuji zpomalit tempo. Doma přendám letní věci do krabic a vybalím teplé svetry, které až do jara nesundám. Večer bývá brzy tma a já tento čas ráda trávím u knihy.  Nebo zapálím krb a večery trávíme společně s rodinou.

Pro toto období je mi inspirací severský přístup, který je jednoduchý a čistý. Jistě jste už slyšeli pojmy jako hygge, lykke a lagom, které vyjadřují severský způsobu života (v Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku). Pojednávají o tom, jak být v životě šťastný, a že nám k tomu stačí jen maličkosti. Že je dobré jít střední cestou, nemít toho moc, ani málo, a jak důležitá je v našem životě rovnováha. Každý z nás si jistě rád doma vytvoří pohodu.  A je jedno zda to bude pomocí svíček, polštářků, živých květin ve váze, luceren nebo jen pletených ponožek od babičky. A pokud tuto dobu prožíváte stejně, zde vám přinášíme také trochu inspirace.


Jak si u sebe doma můžete vytvořit pohodu v podzimním čase?


1) Zapalte si svíčky v lucerně. Nejlepší jsou světlé barvy, které vám krásně doladí každý prostor. Pokud doma nemáte lucernu, můžete si svíčku zakoupit již ve skle. A třeba rovnou tři. Čím více svíček, tím hezčí atmosféra. Máte doma velkou vázu? Dejte do ni jednu velkou svíčku a uvidíte tu nádheru!

Podzimní hygge - ONE VILLAGE

2) Polštářky a k nim správně zvolená deka, je to nejlepší na zachumlání se během podzimních dnů.  Čím jemnější barvy zvolíte, tím příjemněji a klidněji se budete cítit. Nic nezkazíte béžovou, šedou či tlumenými odstíny zelené a modré. Já nedám dopustit na chlupaté polštáře, které vás v chladnějším období přímo vybízí vzít si knížku a pěkně si u ní odpočinout.

3) Teplý čaj a káva. Oblíbené nápoje a k  tomu něco dobrého na zub, to je zkrátka sázka na jistotu. Zkuste to tentokrát jinak. Čaj si zalijte do krásné konvičky a spolu s hrnečkem naservírujte na tác. Bábovku nehltejte po cestě k televizi, ale pěkně si ji nandejte na talířek spolu s dezertní vidličkou. A celé si to vychutnejte dohromady a pomalu na příjemném místě. Můžete si pustit relaxační hudbu, přečíst si zajímavý časopis, a hned budete mít den příjemnější!

One village hygge

4) Pořiďte si rostliny. Jsou nepostradatelnou součástí našeho života a umí nám jej velice zpříjemnit. Osobně mám plný dům květin, protože dokáží krásně zútulnit interiér. Čistí nám vzduch a bydlení bez květin si ani neumím představit. A ti co milují toulky přírodou moc dobře ví, že pobyt v zeleni je jeden z nejlepších relaxů. Vyčistit si hlavu v lese, nadýchat se čerstvého vzduchu, to vážně miluji. A tak je jedno, zda si dáte na stůl vázičku s jednou květinou, nebo zaplníte celý byt rostlinami v hezkých květináčích a košíčkách. Věřte, že vám zpříjemní každý den.

5) A konečně to nejdůležitější. Osobně si myslím, že štěstí a pohodu vám přináší především lidé, které máte rádi a se kterými si rozumíte. A je jedno zda to je rodina, vaše děti nebo přátelé. Společný čas s těmi, které milujeme, je prostě k nezaplacení. Dává nám totiž hlavní smysl života, že tu máme pro koho být a můžeme své příběhy a životy s někým sdílet. A tak je krásné uvařit večeři, nazdobit stůl a společně si u dobrého jídla popovídat. Nebo vyndat člověče nezlob se a zahrát si hru s potomky, kterou doma jistě každý má. Udělat si krásný sobotní výlet do přírody a po cestě nasbírat pár bylinek (sedmikrásku, heřmánek,pampelišku, jitrocel, žebříček či kontryhel), ze kterých si doma uděláte lahodný čaj. A já vůbec nejvíc miluji, když mohu pozvat celou svou rodinku k prostřenému stolu. Uvařím dobrý vývar s játrovými knedlíčky. Upeču zvěřinu, ke které podávám červené zelí a bramborový knedlík. A potom co se všichni odvalí do obývacího pokoje, podávám kávu s bábovkou. Všichni se baví, děti kolem nás poletují a je nám všem spolu moc dobře! Prostě takové obyčejné nedělní hygge nebo lagom vlastně? No je to zkrátka šumavská pohoda.

 

Ivča

one village hygge

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz